NEWS

Zimovjanova (CZE) and Syutkin (UKR) surge to ETU Aquathlon titles in Cologne

By David Peddie | 31 May, 2014

After a three year absence, the ETU European Aquathlon Championships returned to the calendar in style with a thrilling competition in Cologne.

Over 120 athletes competed across the Elite, U23, Junior and Age Group categories in and around the Rhein river and the German city.

It proved to be a sensational week for Tereza Zimovjanova (CZE) as she followed up her debut win at the ETU Junior European Cup in Brno last weekend with another podium topping race here to become European Aquathlon Champion.

It was no mean feat either, as Zimovjanova just pipped Hannah Kitchen (GBR) by five seconds to gold but also finished ahead of reigning World Aquathlon Champion, Irina Abysova (RUS), who could only manage third place.

In the Elite Men’s race, there was double joy for Ukraine as Oleksiy Syutkin and Dmytro Malyar claimed a one-two. Pedro Mendes (POR) completed the podium.

Poland completed a remarkable clean sweep in the Women’s U23 category as Magdalena Mielnik led home Agata Litwin and Magdalena Wisniewska. Jiri Kalus (CZE) claimed another gold medal for the Czech Federation with victory in the Men’s U23 ahead of Russia’s Maxim Subbotin and Vyacheslav Pimenov.

There was more success for Poland as they enjoyed further gold medals in the Junior events thanks to Aleksandra Sikora and Jacek Krawczyk.

Sikora is the new European Junior Aquathlon Champion with Valentyna Molchanets (UKR) second and Justyna Krawczyk, Jacek’s sister, third.

Jacek held off the fight from Michal Oliwa (POL) and Milan Tomin (SRB) to win the Junior Men’s race.

A full list of all results from the ETU European Aquathlon Championships are available here.
 

Related Event: 2014 Cologne ETU Aquathlon European Championships
31 May, 2014 • event page
Results: Elite Men
1. Oleksiy Syutkin UKR 00:28:31
2. Dmytro Malyar UKR 00:28:35
3. Pedro Mendes POR 00:28:47
4. Chris Wigell AUS 00:29:06
5. Anton Vitolin UKR 00:29:13
6. Jiri Kalus CZE 00:29:24
7. Csaba Rendes HUN 00:29:37
8. Maxim Subbotin RUS 00:29:44
9. Vyacheslav Pimenov RUS 00:29:45
10. Jacek Krawczyk POL 00:29:46
Results: Elite Women
1. Tereza Zimovjanova CZE 00:31:43
2. Hannah Kitchen GBR 00:31:48
3. Magdalena Mielnik POL 00:32:19
4. Irina Abysova RUS 00:32:43
5. Agnieszka Cieslak POL 00:32:53
6. Inna Ryzhykh UKR 00:33:05
7. Carina Brechters GER 00:33:07
8. Agata Litwin POL 00:33:13
9. Gréta Santosi HUN 00:33:43
10. Pauline Purro SUI 00:34:09
Results: U23 Men
1. Jiri Kalus CZE 00:29:24
2. Maxim Subbotin RUS 00:29:45
3. Vyacheslav Pimenov RUS 00:29:45
4. Evgeniy Stepanov RUS 00:30:09
5. Tomasz Marcinek POL 00:30:20
6. Tomasz Brembor POL 00:30:36
7. Jakub Powada CZE 00:31:33
8. Simon Brunovsky SVK 00:31:56
9. Maciej Grembski POL 00:32:00
10. Viktor Henchikov UKR 00:32:00
Results: U23 Women
1. Magdalena Mielnik POL 00:32:19
2. Agata Litwin POL 00:33:13
3. Magdalena Wiśniewska POL 00:34:51
4. Margaryta Krylova UKR 00:36:25
5. Mariola Krzemińska POL 00:36:35