NEWS

Geneva, simply the best!

By Paul Groves | 12 Jul, 2015

It’s been a really busy weekend but if you want to see how the races went, please check the ETU Triathlon Facebook page where there are some brief reports and some photos of all the action.

All results can be found here.

Related Event: 2015 Geneva ETU Triathlon European Championships
09 - Jul, 2015 • event pageall results
Results: 30-34 Female AG Sprint
1. Danica Bonello Spiteri MLT 01:14:07
2. Maria Hivner GER 01:14:56
3. Céline Dupuis SUI 01:15:43
4. Margaret Seguna MLT 01:16:36
5. Claire Coey GBR 01:17:16
6. Lauraann Mcgill GBR 01:17:23
7. Holly Grundon GBR 01:19:02
8. Charmaine Sterling GBR 01:19:10
9. Paula Foley IRL 01:19:11
10. Katherine Barrett GBR 01:19:47
Results: 30-34 Male AG
1. Jérôme Blanc FRA 01:57:13
2. James Travers GBR 01:59:59
3. Felix Saur GER 02:00:01
4. Luca Bertaccini ITA 02:00:36
5. David Roper GBR 02:02:06
6. Thomas Thalhammer AUT 02:02:15
7. Alex Foster GBR 02:02:22
8. Urs Schiess SUI 02:03:47
9. Graham Borg MLT 02:03:49
10. Sébastien Jossi SUI 02:04:16
Results: 30-34 Male AG Sprint
1. Isacco Andrenucci ITA 01:05:44
2. Wolfgang Mangold AUT 01:07:05
3. Thomas Thalhammer AUT 01:07:06
4. Alan O'Brien IRL 01:08:43
5. Scott Wardman GBR 01:09:21
6. Djalil Baiou GBR 01:09:46
7. Thomas Winkelmann GER 01:10:03
8. Grant Ormerod GBR 01:10:20
9. Andrew Bedford GBR 01:10:21
10. Francois Fontaine FRA 01:11:03
Results: 35-39 Female AG
1. Franzisca Widmer SUI 02:11:15
2. Sylvia Gehnböck AUT 02:13:16
3. Franziska Fleck GER 02:14:03
4. Gunhild Berntsen NOR 02:18:59
5. Anja Kobs GER 02:19:10
6. Rachel Beck SUI 02:19:44
7. Alys Mathew GBR 02:20:54
8. Karen Lennox GBR 02:21:29
9. Ellie Astins GBR 02:21:39
10. Dominique Lothaller AUT 02:21:52
Results: 35-39 Female AG Sprint
1. Sylvia Gehnböck AUT 00:20:16
2. Elizabeth Bullivant GBR 00:20:13
3. Franziska Fleck GER 00:20:03
4. Rachel Beck SUI 00:20:29
5. Anja Kobs GER 00:19:37
6. Gayle Vickers GBR 00:21:45
7. Sally Baldwin GBR 00:20:21
8. Emma Robinson GBR 00:20:28
9. Kelly Weall GBR 00:20:39
10. Sara Eames GBR 00:21:27
Results: 35-39 Male AG
1. Chris Standidge GBR 02:00:28
2. Olivier Oesterle FRA 02:01:07
3. Richard Munday GBR 02:02:40
4. Daniel Künzi SUI 02:02:50
5. Martin Welti SUI 02:04:25
6. Pete Shuttleworth GBR 02:05:15
7. Stefan Leitner AUT 02:05:18
8. Michael Dalmasso FRA 02:05:38
9. Nicolas Debons SUI 02:05:39
10. Chris Randall GBR 02:05:47
Latest Regional News
more news →