NEWS

World triathletes soak up the best of the Gold Coast, Queensland

By Courtney Akrigg | 11 Sep, 2018
{article_title}

The top age group World Triathletes, from team USA, Belgium and Great Britain, paddle across the calm and clear water of Currumbin during a private stand up paddle lesson.

Photo credit: Wagner Araujo | ITU Media

Related Event: 2018 ITU World Triathlon Grand Final Gold Coast
12 - Sep, 2018 • event pageall results
Results: Elite Men
1. Vincent Luis FRA 01:44:34
2. Mario Mola ESP 01:44:48
3. Richard Murray RSA 01:44:56
4. Pierre Le Corre FRA 01:45:01
5. Kristian Blummenfelt NOR 01:45:04
6. Henri Schoeman RSA 01:45:06
7. Jacob Birtwhistle AUS 01:45:46
8. Jonathan Brownlee GBR 01:45:51
9. Marten Van Riel BEL 01:45:56
10. Tyler Mislawchuk CAN 01:45:57
Results: Elite Women
1. Ashleigh Gentle AUS 01:52:00
2. Vicky Holland GBR 01:52:02
3. Katie Zaferes USA 01:52:33
4. Laura Lindemann GER 01:52:53
5. Kirsten Kasper USA 01:53:15
6. Melanie Santos POR 01:53:26
7. Taylor Spivey USA 01:53:28
8. Georgia Taylor-Brown GBR 01:53:31
9. Leonie Periault FRA 01:53:33
10. Jodie Stimpson GBR 01:53:41
Results: U23 Men
1. Tayler Reid NZL 01:44:08
2. Samuel Dickinson GBR 01:44:20
3. Bence Bicsák HUN 01:44:31
4. Léo Bergere FRA 01:44:39
5. Jørgen Gundersen NOR 01:44:44
6. Lasse Lührs GER 01:44:47
7. Gabriel Allgayer GER 01:45:19
8. Antonio Serrat Seoane ESP 01:45:32
9. Hayden Wilde NZL 01:45:38
10. Alex Yee GBR 01:45:41
Results: U23 Women
1. Taylor Knibb USA 01:53:47
2. Cassandre Beaugrand FRA 01:55:22
3. Angelica Olmo ITA 01:56:39
4. Nicole Van Der Kaay NZL 01:57:02
5. Erika Ackerlund USA 01:57:18
6. Sandra Dodet FRA 01:57:32
7. Jaz Hedgeland AUS 01:57:39
8. Yuliya Golofeeva RUS 01:57:51
9. Sophie Linn AUS 01:58:01
10. Nina Eim GER 01:58:25
Results: Junior Men
1. Csongor Lehmann HUN 00:52:49
2. Paul Georgenthum FRA 00:53:12
3. Philipp Wiewald GER 00:53:14
4. Boris Pierre FRA 00:53:20
5. Lorcan Redmond AUS 00:53:22
6. Oscar Coggins HKG 00:53:37
7. Vetle Bergsvik Thorn NOR 00:53:39
8. Pavlos Antoniades CAN 00:53:40
9. Vasco Vilaca POR 00:53:50
10. Saxon Morgan NZL 00:53:54
Results: Junior Women
1. Cecilia Sayuri Ramirez Alavez MEX 00:59:11
2. Erin Wallace GBR 00:59:23
3. Kate Waugh GBR 00:59:34
4. Pauline Landron FRA 00:59:46
5. Romy Wolstencroft AUS 00:59:51
6. Magdalena Früh AUT 01:00:03
7. Jessica Fullagar FRA 01:00:08
8. Desirae Ridenour CAN 01:00:10
9. Quinty Schoens NED 01:00:12
10. Celia Merle FRA 01:00:16