NEWS

Andreev defend World Championship crown in Jamijarvi

By David Peddie | 25 Mar, 2012

 

Pavel Andreev has won the ITU Winter Triathlon World Championships in Jamijarvi to become a double World Champion.

The Russian’s victory capped a hugely successful Championships for the Russian squad - who also earned World titles at U23 and Junior level.

Andreev finished ahead of Daniel Antonioli (ITA) and European Champion Andreas Svanebo (SWE).


Helena Erbenova (CZE) continued her remarkable rise to the top of Winter Triathlon by becoming World Champion on her debut in World competition.

Erbenov also claimed the European title three weeks ago in Valsesia and is now European and World Winter Triathlon Champion in her maiden season.

She finished ahead of local athlete Maija Oravamäki (FIN) and defending World Champion Borghild Løvset (NOR).


MORE TO FOLLOW

Related Event: 2012 Jamijarvi ITU Winter Triathlon World Championships
24 - Mar, 2012 • event pageall results
Results: Junior Women
1. Natalie Grabmullerova CZE 01:00:48
2. Tatiana Loginova RUS 01:01:08
3. Noora Luokkala FIN 01:09:14
4. Sandra Schmidt EST 01:11:55
5. Emmi Paukku FIN 01:12:51
Results: Junior Men
1. Pavel Eliseev RUS 00:50:26
2. Joni Mustonen FIN 00:50:27
3. Zhorzh Basyuk RUS 00:51:26
4. Anton Ponosov RUS 00:51:52
5. Roman Vasin RUS 00:53:14
6. Lauri Lepistö FIN 00:57:43
7. Kari-Pekka Seppänen FIN 01:09:55
Results: U23 Women
1. Romana Slavinec AUT 01:37:22
2. Margarita Ovsyannikova RUS 01:40:47
3. Tone Dalen NOR 01:46:14
4. Pauliina Oksanen FIN 01:52:29
5. Diana Nevenchenko RUS 01:54:31
Results: U23 Men
1. Pavel Yakimov RUS 01:22:15
2. Pavel Khanzhin RUS 01:23:20
3. Viktor Kuznetsov RUS 01:23:41
4. Carl-Fredrik Hagen NOR 01:24:00
5. Evgeny Bayguzov RUS 01:29:21
6. Michael Ager GER 01:32:43
7. Siim Kauge EST 01:37:16
8. Michael Gschwendner GER 01:41:43
DNF. Julian Erhardt GER DNF
Results: Elite Women
1. Helena Erbenova CZE 01:31:51
2. Maija Oravamäki FIN 01:32:00
3. Borghild Løvset NOR 01:32:03
4. Sarka Grabmullerova CZE 01:35:51
5. Tatiana Charochkina RUS 01:37:11
6. Simone Steinecker AUT 01:38:42
7. Ksenia Chernykh RUS 01:39:27
8. Eva Nystrom SWE 01:39:36
9. Yulia Surikova RUS 01:41:38
10. Suvi Lavonen FIN 01:53:35
Results: Elite Men
1. Pavel Andreev RUS 01:19:27
2. Daniel Antonioli ITA 01:19:43
3. Andreas Svanebo SWE 01:20:21
4. Evgeny Kirillov RUS 01:21:04
5. Alberto Comazzi ITA 01:21:11
6. Maxim Kuzmin RUS 01:21:25
7. Tomas Jurkovic SVK 01:22:07
8. Dmitriy Bregeda RUS 01:22:13
9. Jon Erguin ESP 01:22:45
10. Kristian Monsen NOR 01:22:56
Latest Regional News
more news →