2009 Gold Coast Age Group Montage
With ratified results from the ITU Triathlon Age Group World Championships now complete, competitors can view their finish line celebrations and download their official finisher’s certificate.
On the right of the ITU’s Age Group Zone there is a link to enter an athlete’s surname or race number. Doing so will access a personal page with full results, the streamed footage, a link to download the certificate and race photographs.
Congratulations on your achievements from everyone at ITU.
Click here to search for an athlete using surname or bib number.
Related Event: 2009 Dextro Energy Triathlon - ITU World Championship Grand Final Gold Coast
09 - Sep, 2009 • event page • all results
Results: Elite Men | |||
---|---|---|---|
1. | Alistair Brownlee | GBR | 01:44:51 |
2. | Javier Gomez Noya | ESP | 01:44:57 |
3. | Jan Frodeno | GER | 01:45:21 |
4. | Maik Petzold | GER | 01:45:25 |
5. | Courtney Atkinson | AUS | 01:45:27 |
6. | Dmitry Polyanskiy | AIN | 01:45:29 |
7. | Steffen Justus | GER | 01:45:30 |
8. | Simon Whitfield | CAN | 01:45:31 |
9. | Laurent Vidal | FRA | 01:45:37 |
10. | Alexander Bryukhankov | AIN | 01:45:38 |
Results: Elite Women | |||
---|---|---|---|
1. | Emma Moffatt | AUS | 01:59:14 |
2. | Lisa Norden | SWE | 01:59:19 |
3. | Helen Jenkins | GBR | 01:59:41 |
4. | Sarah Haskins | USA | 01:59:52 |
5. | Annabel Luxford | AUS | 02:00:07 |
6. | Daniela Ryf | SUI | 02:00:21 |
7. | Magali Di Marco Messmer | SUI | 02:00:25 |
8. | Andrea Hansen | NZL | 02:00:26 |
9. | Jessica Harrison | FRA | 02:00:26 |
10. | Liz Blatchford | GBR | 02:00:29 |
Results: U23 Men | |||
---|---|---|---|
1. | Franz Löschke | GER | 01:46:19 |
2. | James Seear | AUS | 01:46:25 |
3. | Joao Pereira | POR | 01:46:32 |
4. | Tony Dodds | NZL | 01:46:39 |
5. | Jonathan Zipf | GER | 01:46:41 |
6. | Jose Miguel Perez | ESP | 01:46:57 |
7. | Ivan Tutukin | KAZ | 01:47:04 |
8. | Crisanto Grajales Valencia | MEX | 01:47:15 |
9. | Lukas Salvisberg | SUI | 01:47:30 |
10. | Denis Vasiliev | AIN | 01:47:34 |
Results: U23 Women | |||
---|---|---|---|
1. | Hollie Avil | GBR | 01:56:38 |
2. | Jodie Stimpson | GBR | 01:57:01 |
3. | Paula Findlay | CAN | 01:57:15 |
4. | Vicky Holland | GBR | 01:57:30 |
5. | Yuliya Yelistratova | UKR | 01:59:48 |
6. | Sarah Fladung | GER | 02:00:22 |
7. | Annamaria Mazzetti | ITA | 02:00:31 |
8. | Charlotte Morel | FRA | 02:00:32 |
9. | Agnieszka Jerzyk | POL | 02:00:44 |
10. | Dan Bi Hong | KOR | 02:00:50 |
Results: Junior Men | |||
---|---|---|---|
1. | Mario Mola | ESP | 00:54:35 |
2. | Jonathan Brownlee | GBR | 00:54:50 |
3. | Kristóf Király | HUN | 00:54:55 |
4. | Kevin McDowell | USA | 00:55:07 |
5. | Davide Uccellari | ITA | 00:55:10 |
6. | Igor Polyanskiy | AIN | 00:55:13 |
7. | Min Ho Heo | KOR | 00:55:14 |
8. | Andrey Bryukhankov | AIN | 00:55:19 |
9. | Stefan Zachäus | LUX | 00:55:22 |
10. | Matheus Diniz | BRA | 00:55:25 |
Results: Junior Women | |||
---|---|---|---|
1. | Emmie Charayron | FRA | 01:00:22 |
2. | Emma Jackson | AUS | 01:00:41 |
3. | Rachel Klamer | NED | 01:00:57 |
4. | Maaike Caelers | NED | 01:00:59 |
5. | Alexandra Razarenova | AIN | 01:01:05 |
6. | Allison Hooper | CAN | 01:01:09 |
7. | Holly Aitken | AUS | 01:01:27 |
8. | Kyla Coates | CAN | 01:01:39 |
9. | Carina Brechters | GER | 01:01:40 |
10. | Yuka Sato | JPN | 01:01:51 |