NEWS

Top Moment: Norden vs Moffatt

By Peter Holmes | 03 Dec, 2009

video placeholder Your video is loading. If the video fails to load please upgrade your Flash player

Lisa Norden and Emma Moffatt head to head in Gold Coast for the title.

When Lisa Norden and Emma Moffatt went head to head at the Series Grand Final on Australia’s Gold Coast, only one would emerge as the new world champion.

Following a season of up and downs the final result rested on the last race and ultimately the last discipline with Norden needing to beat Moffatt by two places to clinch the world title.

As they headed out of transition together it was clear that neither athlete would give an inch and sure enough the home crowds were treated to a spectacle as their local hero Moffatt battled the charging Norden for the full extent of the ten kilometre run to the finish.

Make sure to check back next Friday for the next installment of the ITU’s 2009 Top Moments exclusively on triathlon.org.

Related Event: 2009 Dextro Energy Triathlon - ITU World Championship Grand Final Gold Coast
09 - Sep, 2009 • event pageall results
Results: 35-39 Male AG
1. J.j. Bailey USA 01:57:30
2. Andrew Fuller AUS 01:57:49
3. Eligio Cervantes Islas MEX 01:58:17
4. Cameron Simon AUS 01:58:59
5. Brendan Deurloo AUS 01:59:45
6. Paul Dodd AUS 01:59:58
7. Rhett Pattison AUS 02:00:05
8. Nicholas Malynn GBR 02:00:11
9. David Hendrey AUS 02:00:12
10. Finnbar Crennan AUS 02:00:26
Results: 35-39 Female AG
1. Suzanne Chandler CAN 02:08:54
2. Sophie Whitworth GBR 02:09:02
3. Beverley Thomas GBR 02:09:28
4. Lisa Greenfield GBR 02:14:25
5. Shona Forrest GBR 02:14:49
6. Kathleen Allen USA 02:15:42
7. Sharyn Madders AUS 02:15:58
8. Mary Bradbury USA 02:16:47
9. Janine Wilson AUS 02:17:02
10. Trudy Fawcett GBR 02:17:14
Results: 30-34 Male AG
1. Troy Drinan AUS 01:55:07
2. Michael Prince AUS 01:55:15
3. Mark Harms USA 01:55:16
4. Charles Griffith AUS 01:56:38
5. Brodie Madgwick NZL 01:57:08
6. Simon Nash AUS 01:57:43
7. Nathan Fitzakerley AUS 01:57:50
8. Brian Fort USA 01:57:52
9. Dale Grassby GBR 01:57:55
10. Carl Read NZL 01:58:06
Results: 30-34 Female AG
1. Tamsin Lewis GBR 02:07:41
2. Tamlyn Mathiske AUS 02:09:02
3. Alison Ryan AUS 02:09:46
4. Lucie Richards AUS 02:10:09
5. Seeley Gutierrez USA 02:11:03
6. Pamela Jennings USA 02:11:33
7. Kym Jaenke AUS 02:11:35
8. Natalie Smith AUS 02:11:56
9. Jessica Fleming AUS 02:12:33
10. Rebecca Rae NZL 02:12:37
Results: 25-29 Male AG
1. Nick Dunn GBR 01:53:57
2. Rob Creasy NZL 01:54:38
3. Ricky Swindale AUS 01:54:55
4. Christopher Lutz USA 01:55:16
5. Tristan Barnes GBR 01:55:22
6. James Mccurdy USA 01:56:12
7. Roberto Calderon MEX 01:56:33
8. James Cotton GBR 01:56:40
9. Shanon Barnett NZL 01:56:50
10. Ernesto Espinoza CRC 01:57:17
Results: 25-29 Female AG
1. Carrie Lester AUS 02:06:16
2. Rachael Paxton AUS 02:07:10
3. Regina Wright AUS 02:08:47
4. Sally Parker AUS 02:10:35
5. Kate Grattan AUS 02:10:55
6. Marion Summerer GER 02:10:59
7. Becky Glover GBR 02:11:00
8. Katrina Mercer AUS 02:11:50
9. Natalie Dellow AUS 02:12:03
10. Hayley Anderson NZL 02:12:40
Latest Regional News
more news →