NEWS

Kazan 2019 - ETU Sprint Championships. Have you entered yet?

By Paul Groves | 23 Jan, 2019

KAZAN ETU SPRINT TRIATHLON EUROPEAN CHAMPIONSHIPS 2019

  • Book the date:  July 25th - 28th (racing on 27th and 28th)
  • Check the distances: swim - 750 m, bike - 20 km, and run - 5 km.
  • Race with the best athletes from all over Europe for Elite and Age-Group medals!

Don’t miss out on this opportunity to race past the Kazan Kremlin, a World Heritage site!

The swim course is located in the Kazanka River, the bike course follows the central streets of the city and passes by the walls of the Kazan Kremlin and the main sights of the city. The run finishes on the Kremlin embankment.

Registration, as usual, will be through your National Federations.

Click the photo and watch the promo video.

Related Event: 2019 Kazan ETU Sprint Triathlon European Championships
26 - Jul, 2019 • event pageall results
Results: Elite Men
1. Gordon Benson GBR 00:52:03
2. Samuel Dickinson GBR 00:52:04
3. Rostislav Pevtsov AZE 00:52:36
4. Jan Celustka CZE 00:52:54
5. Felix Duchampt ITU 00:52:55
6. Alexandre Nobre POR 00:52:58
7. Igor Polyanskiy RUS 00:53:02
8. Jordi García Gracia ESP 00:53:07
9. Nicola Azzano ITA 00:53:09
10. Constantine Doherty IRL 00:53:12
Results: Elite Women
1. Julie Derron SUI 00:58:49
2. Petra Kurikova CZE 00:59:11
3. Tamara Gomez Garrido ESP 00:59:23
4. Carlotta Missaglia ITA 00:59:30
5. Anastasia Abrosimova RUS 00:59:43
6. Kseniia Levkovska AZE 00:59:53
7. Antoanela Manac ROU 00:59:59
8. Ivana Kuriackova SVK 01:00:00
9. Elena Danilova RUS 01:00:07
10. Yuliya Golofeeva RUS 01:00:19
Results: 16-19 Female AG
1. Emma Austin GBR 01:13:28
2. Elizaveta Arsenteva RUS 01:17:50
3. Elizaveta Ionova RUS 01:24:42
Results: 16-19 Male AG
1. Zachary Taylor GBR 01:13:44
2. Grigoriy Baranov RUS 01:14:19
3. Maksim Zuev RUS 01:18:59
4. Vasiliy Zazhigin RUS 01:19:19
5. Nikita Volkov RUS 02:06:35
Results: 20-24 Female AG
1. Holly Dixon GBR 01:08:30
2. Lemuela Wutz AUT 01:10:05
3. Isabelle Rayner GBR 01:14:06
4. Bethany Joslin GBR 01:14:38
5. Eden Backhouse GBR 01:16:29
6. Anastasiya Orlova RUS 01:17:41
7. Elizaveta Burtseva RUS 01:18:26
8. Cindy Flameyn BEL 01:22:45
9. Sofiya Bashirova RUS 01:27:24
Results: 20-24 Male AG
1. David Pearson GBR 01:01:12
2. Evgeniy Ostrovskiy RUS 01:01:41
3. Antoine Waltzing BEL 01:02:00
4. Aleksandr Trebunskii KGZ 01:02:36
5. Gregor Weigl AUT 01:03:12
6. Alex Harrison GBR 01:04:24
7. Benjamin Sommerville GBR 01:05:13
8. Ethan Tomkies GBR 01:06:16
9. Alvin Martin GBR 01:08:16
10. David Fryer Winder GBR 01:08:52
Latest Regional News
Riga - what a race!
Riga was treated to a huge display of triathlon this weekend, with huge numbers…
12 Aug 2019
more news →