NEWS

Challenge by name; Challenge by nature. Madrid will be your toughest test.

By Paul Groves | 21 Aug, 2018

With the two shorter distance ETU Triathlon Championships now done and dusted, we have the Long and Middle Distance events to go.

By a twist in programming, both events will take place in Spain. One will be in Madrid and one on the island of Ibiza.

First up is the tough one – oh yes, this is indeed a tough one and if at the end of the year you want to really have the right to show off the medal and the finishers’ shirt and get that respect in your club that is reserved for those who have truly achieved something special, then the 2018 Madrid ETU Challenge Long Distance Triathlon European Championships is one for you.

After a stunning swim and an absoltuely amazing bike course, athletes get a city-centre run to finish off.

Most of the entries have been received but we know that some athletes are holding back.

Click the photo - What do you need to urge you to get that entry in?

Well, have a look at this video ….

Check out the official website.

Related Event: 2018 Madrid ETU Challenge Long Distance Triathlon European Championships
23 Sep, 2018 • event pageall results
Results: Elite Men
1. Timothy Van Houtem BEL 09:00:13
2. Pablo Dapena Gonzalez ESP 09:23:01
3. Morten Brammer Olesen DEN 09:28:12
4. Alejandro Santamaria Perez ESP 09:46:27
5. Dirk Wijnalda NED 09:50:22
6. Javier García Gomez ESP 10:27:52
7. Carlos Lopez Diaz ESP 10:39:10
DNF. Jose Almagro Valero ESP DNF
DNF. Albert Moreno Molins ESP DNF
DNF. Iñaki Pena-Manso Carral ESP DNF
Results: Elite Women
1. Laura Siddall GBR 09:54:33
2. Alexandra Tondeur BEL 09:56:44
3. Lisa Roberts USA 10:07:16
4. Eva Wutti AUT 10:15:03
5. Margie Santimaria ITA 10:46:05
6. Helena Kotopulu CZE 11:05:42
7. Silvia Felt-Balbach GER 11:19:06
8. Miriam Van Reijen NED 11:38:47
9. Vanessa Pereira POR 12:01:20
Results: 25-29 Male AG
1. Rachid Abdolcadir ARG 12:06:19
2. Ricardo Martin Martin ESP 12:15:04
3. Ramiro Jose Oliva Oliva ESP 12:30:39
4. Ignacio Delgado Ferreira ESP 13:05:25
5. Alberto Pastor Martinez ESP 13:48:14
DNF. Fabien Amestoy FRA DNF
DNF. Jonatan Corredera Rodriguez ESP DNF
DNF. Pablo Rojo Fresneda ESP DNF
Results: 25-29 Female AG
DNF. Veronika Ondreickova CZE DNF
Results: 30-34 Male AG
1. Marco Corti ITA 10:00:27
2. Felix Campos De La Fuente ESP 11:30:56
3. Hector Campos Fernandez ESP 11:40:57
4. Noe Aranda Lourenço ESP 11:41:23
5. Francisco Caro Garcia ESP 11:54:48
6. Fernando Casablanca De Lemus ESP 12:16:35
7. Jorge Moya Prades ESP 12:35:34
8. Antonio Vallespir Sintes ESP 12:37:53
9. Sergio Merino Motilva ESP 12:38:03
10. Borja Sanchez Molina ESP 12:45:28
Results: 30-34 Female AG
1. Kristina Sendel GER 11:47:47
2. Vanessa Fursden GBR 12:24:45
3. Charlie Smith GBR 15:00:55
DNF. Nicola Sommers GBR DNF