NEWS

All ready for Challenge Madrid ?

By Paul Groves | 20 Sep, 2018

With Age-Group medals being scooped up in Estonia and then in Scotland, the next big chance to climb up onto the podium will be this weekend in Madrid.

The 2018 Madrid ETU Challenge Long Distance Triathlon European Championships will see Age-Group athletes across the categories crowned after they have completed a truly immense challenge this year, along the same course as the Elite.

With the long-distance calendar nearly saturated, the line-up for the Elite athletes does not feature the defending champions and so we can expect the record books to carry news names by Sunday evening.

Amongst the Age Group athletes are some who will be seeking to defend or improve their previous performances over the full distance but it is unlikely that we will, at these championships, see the same degree of domination that the Brits enjoyed in Glasgow.

Although unable to win ETU medals, the several athletes from way outside Europe will race alongside the massed uniforms of the European Federations.

Check out all the information from the organisers here.

With everyone focussed upon their race, there is a little extra incentive for those who want to push hard.

Event sponsor @davidtorowatches will be giving watches to the male champion and female champion of the Challenge Madrid 2018 (federated to the Community of Madrid), to the best in the swim sector, to the best in the bike sector and to the best in the run sector. 5 watches valued at more than € 1,000 each.

You can follow the race live by clicking onto the event webpage and social media pages.

Related Event: 2018 Madrid ETU Challenge Long Distance Triathlon European Championships
23 Sep, 2018 • event pageall results
Results: Elite Men
1. Timothy Van Houtem BEL 09:00:13
2. Pablo Dapena Gonzalez ESP 09:23:01
3. Morten Brammer Olesen DEN 09:28:12
4. Alejandro Santamaria Perez ESP 09:46:27
5. Dirk Wijnalda NED 09:50:22
6. Javier García Gomez ESP 10:27:52
7. Carlos Lopez Diaz ESP 10:39:10
DNF. Jose Almagro Valero ESP DNF
DNF. Albert Moreno Molins ESP DNF
DNF. Iñaki Pena-Manso Carral ESP DNF
Results: Elite Women
1. Laura Siddall GBR 09:54:33
2. Alexandra Tondeur BEL 09:56:44
3. Lisa Roberts USA 10:07:16
4. Eva Wutti AUT 10:15:03
5. Margie Santimaria ITA 10:46:05
6. Helena Kotopulu CZE 11:05:42
7. Silvia Felt-Balbach GER 11:19:06
8. Miriam Van Reijen NED 11:38:47
9. Vanessa Pereira POR 12:01:20
Results: 25-29 Male AG
1. Rachid Abdolcadir ARG 12:06:19
2. Ricardo Martin Martin ESP 12:15:04
3. Ramiro Jose Oliva Oliva ESP 12:30:39
4. Ignacio Delgado Ferreira ESP 13:05:25
5. Alberto Pastor Martinez ESP 13:48:14
DNF. Fabien Amestoy FRA DNF
DNF. Jonatan Corredera Rodriguez ESP DNF
DNF. Pablo Rojo Fresneda ESP DNF
Results: 25-29 Female AG
DNF. Veronika Ondreickova CZE DNF
Results: 30-34 Male AG
1. Marco Corti ITA 10:00:27
2. Felix Campos De La Fuente ESP 11:30:56
3. Hector Campos Fernandez ESP 11:40:57
4. Noe Aranda Lourenço ESP 11:41:23
5. Francisco Caro Garcia ESP 11:54:48
6. Fernando Casablanca De Lemus ESP 12:16:35
7. Jorge Moya Prades ESP 12:35:34
8. Antonio Vallespir Sintes ESP 12:37:53
9. Sergio Merino Motilva ESP 12:38:03
10. Borja Sanchez Molina ESP 12:45:28
Results: 30-34 Female AG
1. Kristina Sendel GER 11:47:47
2. Vanessa Fursden GBR 12:24:45
3. Charlie Smith GBR 15:00:55
DNF. Nicola Sommers GBR DNF
Latest Regional News
more news →