NEWS

Russian Juniors dominate European Winter Triathlon Championships

By David Peddie | 27 Jan, 2013

 

Roman Vasin and Stefania Shamshurina made it a double success for Russia’s junior athletes by claiming victory in Tartu.

In the Junior Women’s race, Shamshurina (pictured above) powered away on the bike after a tight opening run segment. Speaking after the race a delighted Shamshurina said: “For me, it was the perfect international championship. The track was perfect.”

Shamshurina’s dominace meant she finished almost three minutes ahead of Natalie Grabmullerova, who had to settle for second place.

Kseniia Belkina of Russia completed the podium in third.

In the Junior Men’s race, Roman Vasin had a much closer battle with the field, crossing the line just ten seconds ahead of his nearest challenger.

Once again it was Vasin’s power on the bike which propelled him into a winning position, despite the best efforts of runner up Zhorzh Basyuk.

Basyuk, from Russia, posted the fastest ski time of the day and although he closed the gap considerably on Vasin it wasn’t enough for victory.

In another Russian 1-2-3, Nikita Mandrik completed the Junior Men’s podium in third place.

For a full list of results and timings from the Junior races follow the links below:

Junior Women

Junior Men


 

Related Event: 2013 Tartu ETU Winter Triathlon European Championships
26 - Jan, 2013 • event pageall results
Results: U23 Women
1. Tatiana Bregeda RUS 01:51:22
2. Margarita Ovsyannikova RUS 01:53:18
3. Ilaria Titone ITA 02:13:45
Results: U23 Men
1. Viktor Kuznetsov RUS 01:31:28
2. Pavel Yakimov RUS 01:31:52
3. Dmitry Koltsov RUS 01:35:20
4. Sander Linnus EST 01:37:18
5. Evgeny Bayguzov RUS 01:37:29
6. Martin Husek CZE 01:39:19
Results: Junior Women
1. Stefania Shamshurina RUS 01:03:52
2. Natalie Grabmullerova CZE 01:06:29
3. Kseniia Belkina RUS 01:07:43
4. Iuliia Baiguzova RUS 01:12:18
5. Sandra Schmidt EST 01:15:18
6. Brita Liivamaa EST 01:17:46
7. Tatiana Vancova SVK 01:23:59
Results: Junior Men
1. Roman Vasin RUS 00:54:53
2. Zhorzh Basyuk RUS 00:55:03
3. Nikita Mandrik RUS 00:55:13
4. Nehuen Truc ITA 00:57:24
5. Kirill Tarakanov RUS 00:57:43
6. Roman Antipanov RUS 00:57:48
7. Josten Vaidem EST 00:58:01
8. Kristjan Johanson EST 00:59:18
9. Ekke Kaur Vosman EST 01:00:37
10. Toms Sakalausks LAT 01:01:39
Results: Elite Women
1. Borghild Løvset NOR 01:40:34
2. Helena Erbenova CZE 01:42:02
3. Elisabeth Sveum NOR 01:42:54
4. Tatiana Charochkina RUS 01:46:28
5. Olga Parfinenko RUS 01:46:53
6. Hanne Trønnes NOR 01:47:24
7. Yulia Surikova RUS 01:47:44
8. Sarka Grabmullerova CZE 01:50:26
9. Ksenia Chernykh RUS 01:50:57
10. Eveli Saue EST 01:52:13
Results: Elite Men
1. Pavel Andreev RUS 01:28:31
2. Maxim Kuzmin RUS 01:28:47
3. Dmitriy Bregeda RUS 01:30:10
4. Evgeny Kirillov RUS 01:30:41
5. Daniel Antonioli ITA 01:30:44
6. Tomas Jurkovic SVK 01:30:48
7. Kristian Monsen NOR 01:31:10
8. Alberto Comazzi ITA 01:31:44
9. Peter Barton SVK 01:32:47
10. Pavel Jindra CZE 01:34:00
Latest Regional News
more news →