NEWS

Gordon Benson and Elena Danilova claim European U23 titles in Penza

By David Peddie | 29 Jun, 2014

Gordon Benson (GBR) and Elena Danilova (RUS) are the new European U23 Champions after a pulsating completion in Penza.

Danilova delighted the home crowd with victory, her third win in three years on this course following her 2012 and 2013 European Cup victories.

She held off the challenge of the impressive Leonie Periault (FRA) who was competing in her first U23 European Championships  and finished in second place. Sofie Hooghe (BEL) continued her improvement at this level. In 2012 she finished 12th, last year she broke into the top ten and here in Penza she finally made it onto the podium with third place.

In the U23 Men’s race, Gordon Benson, already a Junior European Cup winner and a podium finisher in Elite European Cups, just pipped Vicente Hernandez (ESP) to the gold medal.

Hernandez, who finished in third place last year, made it two podiums in two years in this competition in second place.

Pedro Mendes (POR) continued his fine form in 2014 with another bronze medal to follow his third place finish at the ETU Aquathlon Championships in Cologne last month.

ETU U23 European Championships Penza

U23 Women Results

U23 Men Results

Related Event: 2014 Penza ETU Triathlon U23 and Youth European Championships
28 - Jun, 2014 • event pageall results
Results: U23 Men
1. Gordon Benson GBR 01:50:37
2. Vicente Hernandez ESP 01:50:40
3. Pedro Mendes POR 01:50:44
4. Jelle Geens BEL 01:50:51
5. Christophe De Keyser BEL 01:51:07
6. Anthony Pujades FRA 01:51:34
7. Uxio Abuin Ares ESP 01:51:43
8. Andrey Bryukhankov RUS 01:51:45
9. Amitai Yonah ISR 01:52:22
10. Marten Van Riel BEL 01:52:47
Results: U23 Women
1. Elena Danilova RUS 02:05:51
2. Leonie Periault FRA 02:06:01
3. Sofie Hooghe BEL 02:06:41
4. Miriam Casillas GarcĂ­a ESP 02:06:58
5. Oleksandra Kokhan UKR 02:07:07
6. Anastasia Polyanskaya Protasenya RUS 02:07:19
7. Petra Kurikova CZE 02:07:51
8. Melina Alonso Aradas ESP 02:08:49
9. Sara Papais ITA 02:08:52
10. Anastasia Gorbunova RUS 02:08:53
Results: Mixed U23 Relay
1. Team I Spain ESP 01:12:37
2. Team I Russia RUS 01:12:58
3. Team I Belgium BEL 01:13:09
4. Team I Italy ITA 01:13:56
5. Team I Czech Republic CZE 01:14:35
6. Team I Ukraine UKR 01:15:39
7. Team I Israel ISR 01:16:47
8. Team I Belarus BLR 01:17:03
DNS. Team II Russia RUS DNS
Results: Youth Men Relay
1. Team I Russia RUS 00:54:15
2. Team I Great Britain GBR 00:54:34
3. Team I Spain ESP 00:54:49
4. Team I Austria AUT 00:55:27
5. Team I Portugal POR 00:56:49
6. Team I Hungary HUN 00:59:10
7. Team I Belarus BLR 01:00:17
8. Team I Turkey TUR 01:00:22
NC. Team II Russia RUS 00:57:00
DNF. Team I Azerbaijan AZE DNF
Results: Youth Women Relay
1. Team I Great Britain GBR 00:59:47
2. Team I Russia RUS 01:00:23
3. Team I Spain ESP 01:00:39
4. Team I Austria AUT 01:01:38
5. Team I Hungary HUN 01:02:22
6. Team I Slovenia SLO 01:02:50
7. Team I Portugal POR 01:03:13
NC. Team II Russia RUS 01:03:01