NEWS

Last chance to enter the Liévin ETU Indoor Triathlon European Cup

By Paul Groves | 23 Jan, 2019

Triathlon in Northern Europe in March?

Oh yes, the 2019 Liévin ETU Indoor Triathlon European Cup.

Big thanks to the Fédération Française de Triathlon for providing this thrilling addition to the 2019 race calendar.

When we published the announcement about this race last year, we were overwhelmed with the interest that was shown.

Now is your chance to sign up and race. If you are an Elite, U23 or Junior athlete, then there are valuable early-season points to be won.

If you are a club athlete, then there are opportunities to race the Open Event.


But time is running out.

Elite, U23 and Junior athletes, you need to enter through your National Federations.

Club athletes, please enter using this link.

@Activ’images-PCharlier

Related Event: 2019 Lievin ETU Indoor Triathlon European Cup
02 Mar, 2019 • event pageall results
Results: Rankings Only Male
1. Christopher Perham GBR 00:10:09
2. Csongor Lehmann HUN 00:10:12
3. Pierre Le Corre FRA 00:10:13
4. Arnaud Mengal BEL 00:10:17
5. Tim Van Hemel BEL 00:10:18
6. Ondrej Olsar CZE 00:10:22
7. Mathis Margirier FRA 00:10:22
8. Antonio Benito Lopez ESP 00:10:22
9. Marco Van Der Stel NED 00:10:24
10. Anthony Pujades FRA 00:10:28
Results: Rankings Only Female
1. Nina Eim GER 00:11:24
2. Sandra Dodet FRA 00:11:24
3. Valentina Riasova RUS 00:11:25
4. Alicja Ulatowska POL 00:11:26
5. Justine Guerard FRA 00:11:28
6. Alessia Orla ITA 00:11:30
7. Zoe Thomas GBR 00:11:39
8. Quinty Schoens NED 00:11:43
9. Alzbeta Hruskova CZE 00:11:45
10. Antoanela Manac ROU 00:11:48
Results: Qualifier 1 Elite Men
1. Tim Van Hemel BEL 00:10:39
2. Pierre Le Corre FRA 00:10:39
3. Mathis Margirier FRA 00:10:40
4. Jan Volar CZE 00:10:53
5. Radim Grebík CZE 00:11:01
6. Paul Voelker GER 00:11:17
7. Marc Trautmann GER 00:11:18
8. Sam Vanderjeugt Rojas CRC 00:11:48
9. Pim Venderbosch NED 00:12:24
10. Enric Joan Tejedor ESP 00:16:23
Results: Qualifier 2 Elite Men
1. Anthony Pujades FRA 00:10:42
2. Csongor Lehmann HUN 00:10:44
3. Roberto Sanchez Mantecon ESP 00:10:46
4. Valerio Patanè ITA 00:10:47
5. Tomas Zikmund CZE 00:10:51
6. Simon Duwat FRA 00:11:00
7. Lars Van Der Knaap NED 00:11:01
8. Sabian Kulczynski IRL 00:11:05
9. Stef Corthouts BEL 00:11:29
DSQ. Lennart Sievers GER DSQ
Results: Qualifier 3 Elite Men
1. Marco Van Der Stel NED 00:10:34
2. Igor Bellido Mikhailova ESP 00:10:34
3. Lukas Cervenka CZE 00:10:35
4. Bence Lehmann HUN 00:10:35
5. Arnaud Mengal BEL 00:10:40
6. Raoul Shaw FRA 00:10:48
7. Julien Ferandeau FRA 00:11:14
8. Stijn Jansen NED 00:11:15
9. Cedric Osterholt GER 00:11:18
10. Antoine Muller FRA 00:11:39
Results: Qualifier 4 Elite Men
1. Ondrej Olsar CZE 00:10:43
2. Philipp Wiewald GER 00:10:44
3. Antoine Legout FRA 00:10:45
4. Lars Pfeifer GER 00:10:47
5. Andrey Alypov RUS 00:10:49
6. Raphael Montoya FRA 00:10:58
7. Menno Koolhaas NED 00:11:04
8. Jesús Jimenez Gimeno ESP 00:11:05
9. Jesse Cuijpers NED 00:11:34
10. Thomas Verstraeten BEL 00:11:51
Latest Regional News
more news →